Pasta alla norma – ekspresowo z Mercatino

To jedno z najbardziej znanych dań makaronowych, pochodzące z Sycylii. Składa się z bakłażana, pomidorów i sycylijskiego sera ricotta salata. Jak większość włoskich dań ma oczywiście swoją historię, w tym wypadku chodzi o nazwę “Norma”. Otóż pewien sycylijski pisarz – Nino Martoglio, pochodzący z Belpasso koło Catanii, próbując tego dania wykrzyknął podobno zdanie “ależ to jest Norma”, nawiązując do słynnej opery Belliniego o tymże tytule. I tak już zostało.

 

Tym razem przygotujemy to danie w sposób super ekspresowy, bo korzystając z naszego gotowego sosu “Norma” od Alberto Poiatti. Innowacją będzie też użycie makaronu orecchiette zamiast dedykowanego penne czy rigatoni, a to z powodu sentymentu do naszej tegorocznej wyprawy wakacyjnej do Apulii skąd tenże makaron pochodzi. Zaletą naszego gotowego sosu od sycylijskiego producenta Alberto Poiatti, oprócz oczywistej szybkości, są dodatkowe składniki jak cebula, czerwone wino oraz mieszanka ziół.

v

Składniki do przygotowania dania dla 2 osób:

  1. Makaron “Orechiette” Alberto Poiatti 200 – 250 gr

  2. Sól morska gruboziarnista

  3. Oliwa extra vergine “Vero” z Cantine Privitera

  4. Pół słoika sosu “Norma” Alberto Poiatti

  5. Ok. 50 gr sera “ricotta salata” z sycylijskiej Casearia Mantegna do starcia

  6. Kilka listków świeżej bazylii

Przygotowanie

      Gotujemy wodę garnku, solimy płaską łyżeczką włoskiej soli morskiej gruboziarnistej, wsypujemy makaron, dodajemy łyżkę stołową oliwy extra vergine, mieszamy i gotujemy tzw. aldente, w tym wypadku producent Alberto Poiatti podaje 10 minut. 

W międzyczasie ścieramy na tarce ser ricotta salata, a w przypadku jego braku z powodzeniem możemy użyć tradycyjnego parmezanu lub długo dojrzewającego sycylijskiego pecorino stagionato. 

       Po ugotowaniu, makaron odcedzamy i pamiętamy o nie przelewaniu go pod zimną wodą z kranu aby nie wypłukiwać niepotrzebnie skrobii, poza tym makarony twarde z pszenicy durum nie mają tendencji do sklejania a zatem jest to zabieg zbędny.  

       Wysypujemy makaron do naczynia, dodajemy półsłoika sosu Norma i dokładnie mieszamy. Makaron z sosem wykładamyna talerze, posypujemy przygotwanym serem ricotta salata a na koniec dekorujemy kilkoma listkami świeżej bazylii, najlepiej z własnego zielnika domowego i danie gotowe:) 

       Na koniec dodam, że oczywiscie dysponując większą iloscią czasu oraz świeżymi produktami, najlepiej wykonać sos Norma samodzielnie. Do tego celu najlepiej nadają się sycylijskie fioletowe bakłażany (nie zawierajągoryczki) oraz pełne słodyczy pomidorki koktajlowe ciliegino. Produkty te często mamy dostępne w ofercie Mercatino.

Teraz zostało nam juz tylko otworzyć dobre białe wino i w pełni delektować się tym prostym i pysznym daniem. Tym razem wybrałem sycylijskie Grillo w biologicznej winnicy Gorghi Tondi z okolic Marsali, zachwycające bogactwem aromatów owocowo – kwiatowych oraz charakterystyczną dla szczepu Grillo goryczką, nadającej doskonałej świeżości.

Ciekawostki produktowe

Makaron: Orecchiette ma kształt małego ucha, tradycyjnie wyrabia się go przez wyciskanie kciukiem pociętych pasków makaronowych. Nasz makaron jest
wytwarzany na matrycy z brązu, dzięki czemu jego powierzchnia jest porowata, powodując dokonałe przyleganie sosu. Będąc w tym roku w Apulii poznaliśmy sztandarowe danie w tym regionie z tym makaronem a mianowicie orecchiette con le cime di rapa, czyli makaron z tzw. rzepą brokułową ale o tym opowiem więcej innym razem, przygotowując to danie. Jeśli chodzi o samego producenta to firma Poiatti powstała w 1985 roku naSycylii, lecz jej tradycje rodzinne produkcji makaronju sięgają roku 1926. Alberto Poiatti to dzisiaj najbardziej znany znany sycylijski producent makaronów z Santa Venerina (prowincja Catania). Oprócz szerokiej gamy makaronów z twardej pszenicy durum, również tych pełnoziarnistych, produkuje proste i smaczne sosy pomidoroweoraz cous cous. 
Makarony te oprócz tego, że są naprawde dobre, nadają się idealnie do zestawów prezentowych z uwagi naładne opakowania, zwłaszcza te z linii “Le Speciali”.

 

 

Ser: nasz ricotta salata pochodzi z gospodarstwa Casearia Mantegna w dziewiczych górach Madonie na północy Sycylii, gdzie na ekologicznie czystych pastwiskach, wypasają się krowy, owce i kozy. Dodatkowo ser ten posiada w składzie serwatkę z mleka owczego i koziego, co nie tylko dodaje ciekawego smaku, ale ma również doskonałe właściwości prozdrowotne, chociażby w kwestii obniżenia ciśnienia tętniczego oraz złego cholesterolu dzięki zawartości dobrych białek serwatkowych. Ser ricotta salata jest mało znany w Polsce, w smaku przypomina grecką fetę, choć jest zdecydowanie twardszy i bardziej wyrazisty. Jego głównym zastosowaniem, tak jak w przypadku fety są sałatki, ale również doskonale nadaje się do ścierania jako lżejsza alternatywa dla parmezanu. W przypadku naszego dania dodaje świeżości i lekkości, doskonale balansując tłustość smażonego bakłażana.