Pierwsze zamówienie z Włoch – Cantine Privitera

Nasz pierwszy dostawca, pierwszy włoski producent, z którym podjęliśmy współpracę i od którego zaczęła się nasza „włoska przygoda” to Cantine Privitera z Sycylii.

Sandra Privitera – właścicielka – jest przyjaciółką naszej rodziny, mieszkającej na Sycylii od kilkudziesięciu lat. Gospodarstwo zostało założone przez jej dziadka Alfio Privitera, który w 1929 roku zasadził pierwsze winnice w Zafferana Etnea, wiosce na zboczach Etny.

W latach 60. i 70. jego syn Giuseppe rozbudował winnicę o nowe nasadzenia na terenie Mazzarino, Riesi i Butera poszerzając znacznie w ten sposób ofertę win o nowe szczepy i nowe smaki. W tym samym czasie Giuseppe przeniósł siedzibę firmy z obszaru Zafferana Etnea do Gravina di Catania.

Dziś trzecie pokolenie pod przewodnictwem Sandry, produkuje wina wysokiej jakości zgodnie z najlepszymi technikami winiarskimi, zgodnie z tradycją i sztuką rzemiosła, odrzucając podczas całego procesu produkcyjnego zbędne dodatki chemiczne tak popularne i w nadmiarze stosowane w winach przemysłowych. 

Wulkaniczna, zmineralizowana, żyzna ziemia, czyste powietrze, charakterystyczny dla okolic Etny klimat tworzy unikatowe terroir, a tym samym proste, ale wyjątkowo smaczne i aromatyczne wina. W ofercie znajdziemy kilkanaście win głównie monoszczepowych: czerwonych na czele z endemicznym sycylijskim Nero d’Avola czy Nerello Mascalese, białych, wśród których prym wiedzie Grillo czy Inzolia oraz wspaniałych win deserowych takich jak Zibibbo czy z podsuszanych winogron słodziutkie złote Passito. Położenie we wschodniej Sycylii zobowiązuje tez do produkcji słynnego Vino alle mandorle – wina migdałowego wykwintnego towarzysza mocnego espresso czy kruchego ciasteczka migdałowego.

W 2010 Privitera założyła nowa winnicę na jednej z Wysp Liparyjskich – Vulcano. Tam powstaje nowa ekskluzywna linia win Soffio delle Isole.

Oprócz tak szerokiego wyboru win i niezmiennej wspaniałej jakości, wina zachwycają również swoimi etykietami, które nawiązują do tradycyjnych sycylijskich kart do gry. Każde wino to inna karta, a dodatkowo na kontretykiecie znajdziemy powiedzenie, przysłowie w dialekcie sycylijskim. Każda butelka zachwyca bogatą treścią i ciekawą grafiką na etykiecie, zapraszając do równie bogatego w aromaty i jakość środka.

Gospodarstwo Privitera to nie tylko wina. To również znakomite naturalne miody z sycylijskich kwiatów (np. cytryny, pomarańczy czy eukaliptusa), przetwory (np. z bakłażanów, suszonych pomidorów) i chyba przede wszystkim oliwa z oliwek, która wprost zachwyciła podniebienia nasze i naszych dotychczasowych Klientów, nawet tych wahających się przed pierwszym zakupem 😊

Tak zaczęła się nasza niezwykle przyjemna podróż po kulinarnych skarbach słonecznej Italii, która trwa do dziś, odkrywając coraz to nowe wspaniale smaki.