Sałatka sycylijska z pomarańczy – prosta, szybka, efektowna i nieoczywista.

Sałatka sycylijska

A o to czego potrzebujemy do naszej pysznej sałatki dla 4 osób:

1. Czerwone pomarańcze bilogiczne odmiany Tarocco: 5-6 szt w zależności od wielkości 

2. Pomidorki sycylijskie daktylowe datterini ok. 20 dkg 

3. Ser sycylijski ricotta salata ok. 20 dkg naturalny lub z papryczką, ewentualnie jak to jest w podstawowym przepisie fenkuł 1 bulwa

4. Cebula czerwona słodka sycylijska 1 szt 

5. Oliwki sycylijskie (mix zielonych i czarnych) Fantasia Etna Sapori 

6. Oliwa sycylijska premium extra vergine Cantine Privitera 

7. Ocet balsamiczny naturalny Due Vittorie 

8. Czarny pieprz

 

Przygotowanie:

Pomarańcze opłukujemy i obieramy ze skórki palcami w taki sposób aby pozostawić jak najwięcej białej wewnętrznej skórki na owocu, gdyż jest to tzw. albedo, które ma bardzo dobre właściwości zdorowotne, zwłaszcza dla naszego układu pokarmowego. Nastepnie kroimi pomarańcze w kostkę i wrzucamy do miseczki. Kolejnym składnikiem są słodkie pomidorki sycyloijskie datterini, które również opłukujemy i kroimi w kostkę. Następnie kroimi w kostkę ser sycylijski ricotta salata, który produkowany jest aż z 3 rodzajów mleka: krowiego, owczego i koziego, dodatkowo jest lekko słony. Można użyć naturalnej wersji sera lub z dodatkiem ostrej papryczki peperoncino. Alternatywnie zamiast sera można użyć fenkuła, czyli bulwy kopru włoskiego, pokrojonego również w kostkę. Ostatnim składnikiem jest słodko – pikantna cebula czerwona sycylijska, którą kroimy w piórka, wrzucamy do miski i wszystko dokłądnie mieszamy. Na koniec zostało nam przygotowanie sosu do sałatki, w tym celu wlewamy do osobnej małej miseczki ok. 50 ml oliwy extra vergine, dodajemy ok. 20 ml naturalnego octu balsamicznego oraz przyprawiamy płaską łyżeczką zmielonego czarnego pieprzu. Wszystkie skłądniki sosou dokłądnie mieszamy, następnie wlewamy do sałatki i całość dokłądnie mieszamy. Sałatka gotowa – pyszna i zdrowa!:)

Do sałatki doskonale skomponuje się świeża bagietka polana oliwą oraz szklana świeżo wyciskanego soku z czerwonych pomarańczy.

Buon appetito!

 

 

Link do filmiku z przepisem na kanale Mercatino: 

https://www.youtube.com/watch?v=5kqszhysnpY&t=1s